darmowa dostawa od 197 zł!

Jak stać się bogatym – co na ten temat mówi nauka?

SPIS TREŚCI:

  • Jakościowy sen, czyli jak śpią ludzie sukcesu?
  • Zdobywanie fortuny: 4 drogi do bogactwa.
  • Studiuj, aby stać się bogatym!
  • Miej przyjaciół bogatszych od siebie, aby zwiększyć poziom zarobków.
  • Unikaj długów.
  • Podsumowanie: jak stać się bogatym?

 

W SKRÓCIE:

  • Milionerów łączy wiele wspólnych cech, a ich droga do bogactwa często przebiegała podobnie. Nauka wzięła na tapet to, jak stać się bogatym i udało się wyodrębnić najważniejsze elementy.
  • Inwestowanie, jasne cele, otoczenie czy mądre zarządzanie finansami to tylko część przykładów. Mają one jednak duże przełożenie na ostateczny sukces.

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, a mimo wszystko wiele osób zastanawia się, jak osiągnąć bogactwo. Co więcej, zdrowy rozsądek podpowiada, że coś jest nie tak w tym znanym przysłowiu, bo przecież pieniądze mogą – i zazwyczaj tak się dzieje – znacząco pomóc w życiu.

Zdrowsze jedzenie, mniej stresu, pełniejszy relaks, łatwiejsze zdobywanie nowych umiejętności – przykłady można mnożyć w nieskończoność, ale tematem tego artykułu nie są zalety bogactwa, a naukowe porady, jak je zdobyć.

Nie jest to więc konkretny plan działania, który krok po kroku poprowadzi Cię od obecnej sytuacji do osiągnięcia bogactwa, ale wgląd w badania i doświadczenia naukowe, które rozłożyły to zagadnienie na czynniki pierwsze.

Co więc tutaj mamy?

 

Jakościowy sen, czyli jak śpią ludzie sukcesu?

Zastanawiając się nad tym, jak stać się bogatym, większość ludzi myśli o inwestycjach, gromadzeniu oszczędności czy rozwoju siebie i firmy. Sen jest traktowany jako marnotrawstwo czasu lub luksus, na który nie można sobie pozwolić w drodze do dużych pieniędzy.

Co więcej, wielu z najbogatszych ludzi sukcesu promuje taki styl życia, więc mogłoby się wydawać, że chcąc dołączyć do tej grupy, należy pożegnać się z jakościowym snem. A prawda jest zupełnie inna.

Wiele badań w różnych obszarach życia pokazuje, jak ważny jest sen dla zdrowia, samopoczucia czy codziennej produktywności. I oto clou tego zagadnienia – niewyspanie prowadzi do mniejszej produktywności (a także kreatywności i odporności psychicznej), co torpeduje wiele działań.

Permanentne zmęczenie oznacza jałowe nastawienie, mniej cierpliwości czy problemy ze skupieniem. Sukces finansowy jest wtedy trudniejszy do osiągnięcia, szczególnie gdy pojawią się dodatkowe problemy związane z nadmiernym wyeksploatowaniem organizmu,

Oczywiście samo wysypianie się (od 6 do 8 godzin dziennie) nie doprowadzi do bogactwa – to brzmi zbyt pięknie – ale zapewnia więcej energii na co dzień, poprawia produktywność oraz pomysłowość, co jest niezbędne, aby zostać bogatym.

 

Zdobywanie fortuny: 4 drogi do bogactwa

Tom Corley przez ponad 5 lat rozmawiał z milionerami i na podstawie wywiadów wysnuł wniosek, że istnieją 4 główne drogi do bogactwa. Jakie? Oto one.

Oszczędności długoterminowe i inwestycje giełdowe

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się inwestorom, którzy długoterminowo oszczędzali na swój sukces. Kluczem jest tutaj słowo „długoterminowo”, bo zajęło im to średnio 32 lata! Kawał życia, ale efektem była średnio 3,2 miliona dolarów w aktywach, co w przeliczeniu na polską walutę daje naprawdę niezły rezultat. W tym przypadku ważnym było to, aby inwestować sukcesywnie przez cały czas, bo w perspektywie kilkunastu-kilkudziesięciu lat zawsze oznaczało to zwrot.

Kierownictwo wyższego szczebla

Większość milionerów to zazwyczaj przedsiębiorcy, ale mnóstwo osób może dojść do bogactwa bardziej klasyczną drogą. Niestety, liczba takich posad jest raczej ograniczona, a dochód zależy od dużej liczby czynników zewnętrznych, na które nie ma się większego wpływu. Jest to jednak opcja dla ludzi, którzy nie widzą się w roli przedsiębiorcy.

Eksperci w swoim fachu

Kolejną kategorią są ludzie, którzy poświęcili całe życie, aby osiągnąć mistrzostwo w danej dziedzinie. Może to być sport, sztuka lub jakakolwiek umiejętność/usługa, za którą inni są gotowi zapłacić duże pieniądze. Taka praca jest często źródłem szczęścia, a prawdziwe bogactwo pojawia się niejako przy okazji. Z drugiej strony jest to bardzo wąski wycinek rzeczywistości, gdzie szanse powodzenia są raczej nieduże.

Przedsiębiorcy-marzyciele

Bogaci ludzie to często wizjonerzy, którzy nie boją się przekraczać granic i podążać uparcie za własnymi celami. Napędzają ich marzenia, dzięki czemu są w stanie osiągać niesamowite sukcesy i wprowadzać zmiany w świecie. Według wspomnianych wyżej badań, oni też osiągają prawdziwy sukces finansowy w relatywnie najkrótszym czasie – średnio 7,4 miliona dolarów w około 12 lat.

Czy te 4 drogi wyczerpują wszystkie możliwości? Z pewnością nie, ale są najpewniejsze i najpełniej odpowiadają na pytanie, jak stać się bogatym. Pozostaje jeszcze pytanie, co robić, aby wspomóc szczęście i zwiększyć szansę na osiągnięcie wolności finansowej.

Nauka ma odpowiedzi również na to!

 

Studiuj, aby stać się bogatym!

Kolejna teza, którą można uznać za kontrowersyjną, bo kwestia edukacji budzi zawsze dużo pytań i wątpliwości. Co więcej, ogromny procent społeczeństwa ma obecnie wyższe wykształcenie i chociaż liczba milionerów rośnie, trudno zakładać, że to właśnie zdobywanie kolejnych szczebelków w edukacji jest tego powodem.

Przeciwwagą są jednak badania, które pokazują, że 68% milionerów ma wyższe wykształcenie, głównie techniczne/inżynieryjne. Kilka przykładów z brzegu:

  • Jeff Bezos – studia elektrotechniki i informatyki na Uniwersytecie Princeton,
  • Bernard Arnault – inżynieria,
  • Filip Zepter – ekonomia,
  • Jan Kulczyk – prawo,
  • Leszek Czarnecki – inżynieria na Politechnice Wrocławskiej, później doktorat na Akademii Ekonomicznej.

Oczywiście, po drugiej stronie są ludzie sukcesu, którzy nie ukończyli studiów lub nawet średniej szkoły, ale szala jest przechylona na stronę studiujących. Pozostaje kwestia tego, czy to właśnie studia pomogły w osiągnięciu finansowego sukcesu, a może poza edukacyjne czynniki, takie jak zdobyte w tym czasie znajomości, rozwój dodatkowych umiejętności, czy wręcz wrodzona zdolność do analizowania i logicznego myślenia.

 

Miej przyjaciół bogatszych od siebie, aby zwiększyć poziom zarobków

Mówi się, że przysłowia są mądrością narodów, ale działają też na znacznie mniejszą skalę. Znane powiedzenie „kto z kim przestaje, takim się staje„, pokazuje, jak ważne jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi.

Oczywiście, najlepiej działają osobiste relacje, gdzie twarzą w twarz można dyskutować, przeprowadzać burzę mózgów, czy wymieniać się pomysłami, ale równie dobrze sprawdzają ię kontakty online. Co więcej, może to być również oglądanie inspirujących ludzi, wywiadów z nimi czy czytanie ich biografii/autobiografii.

Jest to okazja dla tych osób, które w najbliższym otoczeniu nie mają ludzi sukcesu, a chcieliby się czegoś od nich nauczyć. Warto jednak nie ograniczać się wyłącznie do oglądania swoich mentorów, ale również do aktywnego poszerzania grona znajomych o osoby, które mają podobne spojrzenie na życie.

 

Unikaj długów

Problemy finansowe stoją w zupełnej opozycji do bogactwa, ale wiele z nich ma prozaiczne przyczyny. Jedna pożyczka, potem kolejna i tak rozpędza się machina długów finansowych, które coraz trudniej spłacić. Z takim bagażem trudno myśleć o przyszłości i zamożności, bo rzeczywistość staje się brutalniejsza.

Można tutaj przywołać kolejne powiedzenie, czyli „lepiej zapobiegać niż leczyć„, bo rozwiązaniem będzie zwyczajne unikanie zadłużeń. Co jednak w sytuacji, gdy te się pojawią? W końcu życie nie jest zero-jedynkowe. Wtedy najlepiej zainwestować najpierw w spłatę długu.

Spłata zadłużeń uwalnia finanse i pozwala na reinwestycję dochodów. Co więcej, minimalizuje stres i uwalnia energię, którą można spożytkować na rozwój firmy lub siebie. Tym sposobem płynnie przechodzimy do ostatniego sposobu, bo znacznie łatwiej zarządzać swoim budżetem i kontrolować bilans dochodów i strat, gdy ma się pod ręką tabelki w Excelu.

 

Zaplanuj to, jak stać się bogatym, czyli minimalizowanie kosztów i maksymalizowanie dochodów

Do dużego bogactwa nie dochodzi się przez przypadek, bo sukces poprzedzają zazwyczaj lata ciężkiej pracy i skrupulatne planowanie. Zarządzanie budżetem to podstawa, a nadzór nad dochodami i wydatkami daje nie tylko lepsze spojrzenie na swoją sytuację finansową, ale pozwala też zwiększyć pierwsze i ograniczyć drugie.

Część osób uważa, że w obecnym momencie swojego życia nie ma czym zarządzać, ale warto zacząć tu i teraz. Poza tym właściwe zarządzanie budżetem to umiejętność, która wymaga pewnej wprawy, dlatego lepiej ćwiczyć na mniejszych kwotach i w ten sposób dojść do perfekcji.

 

Podsumowanie: jak stać się bogatym?

Nauka w służbie bogactwa nie pokazuje drogi krok po kroku, ale daje narzędzia, którymi każdy może się zacząć posługiwać. Unikanie zadłużeń (lub spłata istniejących długów), mądre zarządzanie finansami czy otaczanie się właściwymi osobami to cegiełki, z których można zbudować swoją finansową niezależność.

Oczywiście, tych elementów jest więcej, ale powyższe przykłady są niejako fundamentalne i warto zacząć właśnie od wdrożenia ich do swojego życiu. Dzięki temu odpowiedź na pytanie „jak stać się bogatym” pojawi się sama.

Jeśli chcesz zarabiać więcej, zachęcamy do obejrzenia odcinku Biznes 2.0 o 9 niezbędnych warunkach bogactwa

Scroll to Top

Zamów teraz z DARMOWĄ DOSTAWĄ!

DNI
GODZINY
MINUTY
SEKUNDY