Inwestycje w obecnych czasach są niezwykle popularne, a my coraz częściej troszczymy się o naszą przyszłość. Dzieje się tak zwłaszcza w czasie kryzysu i ogromnej inflacji, gdy chcemy zainwestować oszczędności, aby pracowały na siebie i przynosiły nam zyski w przyszłości. W tym tekście podpowiadamy, w co warto zainwestować z myślą o dłuższej perspektywie i jakie opcje mamy do wyboru.
Złoto, srebro, metale szlachetne
Zdecydowanie jednym z najlepszych pomysłów na inwestycje długoterminowe są metale szlachetne. Możemy zaliczyć do nich np. złoto czy srebro, a także inne mniej popularne takie jak np. platyna.
Inwestowanie w metale szlachetne to przede wszystkim bezpieczeństwo naszych zainwestowanych pieniędzy. Inwestujemy je w konkretną namacalną wartościową rzecz, która nie straci na wartości z dnia na dzień. Do dyspozycji mamy wiele mennic, a także prywatny rynek handlu metalami szlachetnymi.
Aby inwestować nasze środki w złoto czy srebro, nie musimy posiadać żadnych zezwoleń i możemy robić to w całkowicie elastyczny sposób dostosowany do naszych możliwości. Najpopularniejszą formą inwestycji są monety bulionowe wykonane ze złota lub srebra, które kupujemy i sprzedajemy po określonych cenach rynkowych.
Metale szlachetne zyskują również regularnie na cenie, zwłaszcza w długim okresie. Nie licząc spekulacji czy krótkoterminowych wahań, w ciągu kilku — kilkunastu lat możemy zatem płynnie zarabiać na takiej inwestycji długoterminowej.
Jest to jedna z bezpieczniejszych inwestycji, która równocześnie przynosi zauważalne zyski. Rynek srebra czy złota nie jest regulowany centralnie, a odzwierciedla wydarzenia ekonomiczne na świecie. Będzie zatem uczciwie podnosił cenę naszych metali szlachetnych – adekwatnie do sytuacji, która panuje w gospodarce.
Ziemia i nieruchomości
Jednym z najbezpieczniejszych i najciekawszych sposobów inwestowania długoterminowego jest ziemia oraz nieruchomości. Jeśli spojrzymy na te elementy wstecz, zysk, jaki moglibyśmy wypracować, inwestując w nieruchomości i ziemię kilkanaście lat temu wydaje się dziś gigantyczny. Ziemia jest zatem bardzo perspektywicznym sposobem inwestycji długoterminowej, która pozwala zarabiać spore sumy.
Mówiąc o inwestycji w ziemię lub nieruchomości zysk może wynosić nawet kilkanaście procent rocznie. Oprócz samoistnej zmiany wartości ziemi i nieruchomości dodatkowo możemy zarabiać na tych elementach inwestycyjnych np. wynajmując je. Możemy zatem wykorzystywać ziemię i nieruchomości do różnych inwestycji długoterminfowych w zależności od tego, czy chcemy się nimi zajmować czy jedynie traktujemy je jako bezpieczną przystań dla funduszy na kilkanaście lat.
Jednym z największych plusów inwestowania w nieruchomości oraz ziemię jest bezpieczeństwo. Kupujemy konkretne rzeczy, które nie stracą na wartości w krótkim czasie tak jak indeksy giełdowe czy kryptowaluty. Możemy również korzystać z nich samodzielnie, jeśli zajdzie taka potrzeba lub możemy je stosunkowo łatwo sprzedać. Bardzo dużym plusem inwestycji tego typu jest również możliwość edytowania i zmiany przeznaczenia. Jeśli w pewnym okresie inwestycji dojdziemy do wniosku, że lepiej wykorzystać ziemię oraz nieruchomości w celach biznesowych, możemy zrobić to praktycznie od ręki i uruchomić w nich własne biznesy.
Dzieła sztuki, obrazy, antyki
Alternatywnym sposobem inwestycji długoterminowych do metali szlachetnych są dzieła sztuki. Jest to również bardzo intratny rynek, który przede wszystkim pozwala zdywersyfikować nasz portfel, aby nie wkładać wszystkich pieniędzy, jakie posiadamy w jedną inwestycję.
Dzieła sztuki w postaci antyków, obrazów czy innych przedmiotów wartościowych np. biżuterii również regularnie zyskują na cenie w długim czasie. Dodatkowo mogą one również zyskiwać niezwykle mocno, jeśli okaże się, że są cenniejsze, niż się spodziewaliśmy lub są poszukiwane przez dużą grupę osób. Dzieła sztuki i antyki są zatem ciekawym sposobem inwestycyjnym, który oprócz bezpiecznej lokaty kapitału może okazać się doskonałym sposobem zarobku.
Wartościowe przedmioty często nie wymagają specjalistycznych warunków przechowywania, a także nie są wymagające w obsłudze. Nie musimy zatem ich ubezpieczać, martwić się o zdarzenia losowe tak jak ma to miejsce przy nieruchomościach, a możemy wykorzystywać je w taki sposób, jaki będzie dla nas wygodny.
Do dyspozycji mamy również bardzo dużo przedmiotów tego typu i możemy kupować je od różnych sprzedających. Mogą być to zarówno osoby prywatne, instytucje czy firmy zajmujące się handlem przedmiotami tego typu. Wartościowe przedmioty są również stosunkowo proste w zbyciu na całym świecie, a więc możemy łatwo przetransportować je do miejsca, w którym dostaniemy więcej pieniędzy za ich sprzedaż.
Lokaty, obligacje indeksowane inflacją
Jeśli nie chcemy inwestować w konkretną namacalną rzecz, gdyż nie chcemy mieć problemów z jej obsługą, a z drugiej strony szukamy bezpiecznego inwestowania długoterminowego, idealnym rozwiązaniem są lokaty bankowe, a także obligacje indeksowane inflacją. Są to dwa bardzo ciekawe rozwiązania, które mogą pomagać nam w długoterminowej ochronie naszego kapitału.
Lokaty bankowe przede wszystkim cechują się wysokim bezpieczeństwem i są gwarantowane przez bankowy fundusz gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku upadku banku, nadal odzyskamy nasze pieniądze do kwoty 100 000 euro.
Jeśli obawiamy się o to, że inflacja będzie wyższa niż odsetki z lokaty bankowej, możemy sięgnąć po obligacje państwowe indeksowane inflacją. Są to standardowe obligacje państwowe gwarantowane przez polskie państwo, które mają zmienne oprocentowanie. Dostosowuje się ono do aktualnego poziomu inflacji, a więc teoretycznie nie powinniśmy stracić nic z naszych oszczędności, jeśli zainwestujemy je na kilka – kilkanaście lat w takie obligacje. Jest to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i ochronę kapitału, a na dalszym planie chcą zarabiać.
Inwestycja długoterminowa tego typu, choć nie wydaje się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, ma sens, gdyż jest bardzo prosta i nie musimy znać się na biznesie.
Alternatywną opcją jest fundusz inwestycyjny z ochroną kapitału. Są to fundusze prowadzone przez banki, które z jednej strony inwestują w indeksy giełdowe i próbują zarabiać dla nas — nawet kilkanaście procent rocznie, a z drugiej strony gwarantują nam, że w razie niepowodzenia inwestycji, otrzymamy zwrot wpłaconych pieniędzy. Jest to nieco ryzykowny sposób inwestowania pieniędzy, ale w tym wypadku ryzykujemy jedynie naszymi potencjalnymi zyskami, nie ryzykując samymi pieniędzmi, które wpłaciliśmy do banku.