Zorganizowanie swoich pieniędzy pozwala na wyeliminowanie stresu finansowego, maksymalne wykorzystanie dochodów, uniknięcie niepotrzebnych wydatków i osiągnięcie celów finansowych. I odwrotnie, brak organizacji może zaszkodzić Twoim finansom tak samo jak posiadanie małej ilości gotówki lub jej brak. Stosując się do kilku prostych zasad, jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zmienić kilka nawyków i utrzymać te dobre praktyki finansowe.
Dlaczego planowanie i organizacja finansów jest ważna?
Jeśli walczysz o to, by związać koniec z końcem, spłacić dług lub zaoszczędzić pieniądze, musisz odzyskać kontrolę nad swoimi finansami, zaczynając od zorganizowania swoich pieniędzy.
Uporządkowanie swoich finansów to pierwszy krok do stabilności finansowej. Jeśli nie jesteś zorganizowany, każde zadanie będzie trudniejsze i nie będziesz miał pojęcia, gdzie leżą Twoje problemy z pieniędzmi.
Aby to zrobić, nie musisz zostać księgowym, ale musisz wykonać kilka prostych kroków. W niedawnym badaniu na temat nawyków finansowych zestawiono niektóre z zasad, które zamożni ludzie najczęściej sami stosują.
1. Kiedy tylko możesz, spłać dług w całości.
2. Oszczędzaj robiąc duże zakupy.
3. Miej fundusz awaryjny, który pokrywa co najmniej od 3 do 6 miesięcy wydatków.
Uporządkowanie swoich pieniędzy ułatwia wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych, porządkowanie finansów i maksymalizację potencjału finansowego.
1. Stwórz budżet i spisz go
Prostym sposobem jest rozpoczęcie od spisania wszystkich swoich dochodów w danym miesiącu w jednej kolumnie. W kolejnym wypisz wszystkie swoje stałe wydatki, czyli to, za co musisz płacić, np. czynsz i rachunki.
Gdy już skończysz, odejmij od dochodu swoje stałe wydatki. Są to pieniądze, które zostają Ci z miesiąca na miesiąc, które możesz przeznaczyć na inne wydatki, takie jak rozrywka, wakacje i inne dodatki oraz oczywiście odłożyć część na oszczędności i inwestowanie (do tego polecamy Ci naszą Biblię Inwestowania, która wyjaśni, w jaki sposób pomnażać swoje środki). To podstawa, abyś zrozumiał, jakie pieniądze możesz wydać, a jakich nie. Możesz na przykład zdecydować, że musisz wydawać mniej każdego miesiąca na rozrywkę, ponieważ postanowiłeś zacząć oszczędzać lub inwestować.
2. Jeśli to możliwe – pozbądź się długów
Jeśli spojrzysz krytycznie na swoje finanse i zdasz sobie sprawę, że Twoim największym problemem są długi, to właśnie nimi powinieneś zająć się w pierwszej kolejności. Priorytetowe traktowanie spłaty zadłużenia to najzdrowsza postawa finansowa, ponieważ ma ona duży wpływ w krótkim okresie czasu.
Drugim krokiem jest rozpoczęcie ograniczania wydatków, aby jak najszybciej spłacić długi. Aby to zrobić, istnieje pewna zasada, którą możesz się kierować. Sprawdź miesięczne oprocentowanie każdego długu i spłać najpierw ten, który kosztuje najwięcej każdego miesiąca. W ten sposób unikniesz marnowania pieniędzy na płacenie odsetek, kiedy mógłbyś spłacić dług. Jest to tak zwana metoda wodospadowa. Możesz też zastosować metodę kuli śnieżnej, gdzie najpierw spłacasz najmniejsze długi.
3. Unikaj zbędnych wydatków
Jedną z największych przeszkód na drodze do sukcesu finansowego, oprócz oprocentowania, są opłaty za opóźnienia, opłaty za zwłokę i opłaty za przekroczenie konta, które wynikają z niezdrowych nawyków wydatkowych. Aby zorganizować swoje pieniądze, musisz również zmienić te wzorce wydatków, zaczynając od trzymania się ustalonego budżetu i eliminowania długów.
Możesz to zrobić rozróżniając potrzeby i chęci, opierając się pokusie kupowania tego, czego nie potrzebujesz. Jeśli nie możesz się pozbawić, odłóż w swoim budżecie pieniądze na zachcianki i nie przesadzaj z wydatkami.
4. Utwórz stałe oszczędności
Tak jak stałe wydatki, takie jak czynsz i media, są podstawą życia, tak oszczędności są niezbędne do zachowania zdrowia finansowego i spokoju ducha. Dlatego trzeba oszczędzać co miesiąc stałą kwotę.
Na początek bardzo ważne jest, abyś miał awaryjne oszczędności, w które możesz się zanurzyć, jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego. Ale posiadanie dodatkowych pieniędzy pozwala również na bardziej aktywne życie, ponieważ można podejmować decyzje bez pieniędzy jako ograniczenia, takie jak rozpoczęcie własnego biznesu.
5. Ustal swoje cele finansowe
Aby uporządkować swoje finanse i podążać w kierunku swoich celów, musisz wyznaczyć cele finansowe, które poprowadzą Cię w kierunku przyszłości, którą sobie wyobrażasz. Bez celów możesz szybko stracić zainteresowanie wprowadzaniem usprawnień finansowych. Najprostszym sposobem jest określenie, co chcesz osiągnąć, obliczenie, ile to będzie kosztować i stworzenie planu oszczędzania, a nawet inwestowania.
Pamiętaj jednak, że Twoje cele muszą być przede wszystkim realistyczne, ponieważ musisz je osiągać miesiąc po miesiącu w stosunkowo prosty sposób. Jednocześnie cele te powinny wzbudzić w Tobie pewien entuzjazm, abyś pozostał zmotywowany.
6. Zacznij inwestować
Kiedy już zorganizujesz swój budżet, uwolnisz się od długów, ustalisz zdrowe nawyki wydawania pieniędzy i plan oszczędnościowy, czas zacząć inwestować. W ten sposób sprawiasz, że pieniądze pracują dla Ciebie, za solidny zwrot.
Jeśli Twoje cele są krótkoterminowe, najlepiej trzymać pieniądze bezpiecznie, na koncie oszczędnościowym, rachunku zarządzania gotówką lub inwestycji o niskim ryzyku. Ale jeśli Twoje cele są długoterminowe, takie jak emerytura, możesz zainwestować w akcje lub fundusze indeksowe.
7. Znajdź mentora finansowego
Aby lepiej zorganizować swoje finanse, warto pomyśleć o uzyskaniu profesjonalnej porady. Tego typu usługa mentoringu finansowego ma tę zaletę, że zwraca się z czasem. Jest to również dobra inwestycja na przyszłość, gdyż pozwala na poprawę sytuacji finansowej. Mentor finansowy może nawet pomóc Ci w opracowaniu budżetu i poprowadzić Cię do osiągnięcia celów, które sobie wyznaczyłeś, zaczynając od zorganizowania swoich pieniędzy.
A jeśli wolisz, pamiętaj o kanale Macieja Wieczorka, który dzieli się wiedzą z zakresu finansów i ekonomii.
Podsumowanie
Ludzie, którzy potrafią zagospodarować swoje pieniądze, robią duży krok w kierunku swoich celów finansowych. Bez organizacji nie tylko nie będziesz w stanie kontrolować swoich finansów, ale nie będziesz również wiedział, dlaczego ciągle brakuje Ci pieniędzy.