Przeciętne pensje w naszym kraju nie są wysokie, więc naturalne jest, że ludzie interesują się rozmaitymi formami inwestowania. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest inwestycja w złoto oraz inne surowce. Zainteresowanie inwestowaniem w surowce wprost wypływa z potencjału osiągnięcia niezłych stóp wzrostu, możliwych zysków i to niezależnie od zawirowań na rynkach akcji. To też dobry sposób na ochronę przed skutkami inflacji. Dodatkowym plusem jest względna prostota inwestowania w złoto.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces krok po kroku inwestowania w złoto, sprawdź naszą książkę Biblia Inwestowania, gdzie znajdziesz rozdział jednego z najbardziej znanych specjalistów od złota w Polsce – Przemysława Słomskiego.
Dlaczego inwestowanie w złoto może się okazać dobrym wyborem?
Zakup akcji często jest dość skomplikowany, natomiast zakup złota, srebra czy innych surowców wydaje się relatywnie prosty. W tym przypadku wystarczy jedynie samo zamówienie konkretnego towaru. Tak naprawdę nie ma potrzeby znajomości pojęć specjalistycznych oraz zakładania rachunków. Warto przy tym podkreślić, że coraz więcej ludzi ma ograniczone zaufanie zarówno do organów państwa, jak i drukowanych przez nie pieniędzy. Złoto stanowi więc dobrą alternatywę dla bezkresnej produkcji mało użytecznych banknotów, zwłaszcza w okresie gwałtownie wzrastającej inflacji.
Inwestowanie w złoto oraz inne surowce jest na pewno dużo prostsze niż ma to miejsce w przypadku akcji, ponieważ nie trzeba wnikliwie śledzić i analizować wielu możliwych opcji.
Dlaczego inwestycja w złoto jest warta uwagi?
Wielu inwestorów podkreśla, że inwestowanie w złoto oraz inne kruszce jest jednocześnie ochroną kapitału oraz może się stać dość zyskowną inwestycją. Trzeba pamiętać, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu to właśnie złoto stanowiło podstawę całego systemu pieniężnego na świecie.
Natomiast waluta banknotowa często ulega procesom inflacji, staje się bezwartościowa i praktycznie może służyć jedynie za podpałkę do kominka. Trzeba przyznać, że złoto zawsze ma wartość, nawet w sytuacjach skrajnie niekorzystnych, jak to było w naszym kraju za okupacji niemieckiej lub sowieckiej. Złota nie da się tak po prostu dodrukować, jego ilość jest bardzo ograniczona, więc w długim okresie jego wartość zawsze musi rosnąc. Poza tym złoto jest akceptowane na całym świecie i w razie konieczności opuszczenia swojego kraju, można być pewnym, ze złoto pozwoli rozpocząć nowe życie w innym miejscu.
Ale jest i druga strona medalu, gdyż na złocie oraz innych surowcach może niekiedy dużo zarobić, ale także czasami sporo stracić. W związku z tym, warto łączyć te dwie opcje, czyli traktowanie złota jako ochrony kapitału oraz jako potencjalnie zyskownej inwestycji. Złoto zatem powinno stanowić podstawę portfela inwestycyjnego, przede wszystkim na czas bessy na giełdzie. To naprawdę ciekawe, ale przez ponad czterdzieści lat notowań, złoto przyniosło prawie 9% zysku (średnio w ciągu roku). Oznacza to, że posiadanie około 15% złota w swoim portfelu inwestycyjnym na pewno pozytywnie wpłynie na końcową skumulowaną stopę wzrostu.
Na co należy zwrócić uwagę przy inwestowaniu w złoto?
Trzeba pamiętać, że inwestycja w złoto wymaga dogłębnego spojrzenia na dwie kwestie. Mianowicie na samą cenę złota, jak i wykres kursu złotówki do dolara, ponieważ cena złota na londyńskiej giełdzie jest podawana właśnie w dolarach amerykańskich. Oznacza to, iż złoto traci na wartości, kiedy zyskuje dolar, a kiedy dolar traci, to i złoto zyskuje. Co z tego wynika dla inwestora? Zysk następuje wtedy, kiedy złoto zdecydowanie szybciej zyskuje niż traci dolar albo też ma miejsce odwrotna sytuacja.
Jaka inwestycja w złoto jest najbardziej opłacalna?
Niektórzy decydują się na zakup rozmaitych certyfikatów odwzorowujących kursy złota na giełdzie londyńskiej, jednak zdecydowanie najbardziej opłacalny wydaje się zakup sztabek lub złotych monet. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że wszelkiego rodzaju złota biżuteria, figurki lub inne przedmioty ze złota mają dość niską próbę i z reguły kosztują więcej niż złoto w nich zawarte. Oznacza to, że sprzedaż złotego pierścionka z reguły wiąże się z dużą stratą, jeżeli będziesz chciał go sprzedać jako czyste złoto. Również wszelkiego rodzaju numizmaty niekoniecznie okazują się dobrą inwestycją. Owszem, mogą mieć wartość kolekcjonerską, ale nie inwestycyjną.
Profesjonalne inwestowanie w złoto oznacza więc zakup markowych sztabek złota (duże inwestycje) oraz monet bulionowych (mniejsze inwestycje). W przypadku tych pierwszych na pewno zakup jakichś regionalnych sztabek będzie dużo tańszy, ale może to rodzić problemy z ewentualnym ich zbyciem (ze względu na małą rozpoznawalność). Dlatego też, lepsze jest inwestowanie w złoto bardziej znane, np. sztabki wybite przez Umicore, Heraeus lub PAMP.
Na koniec jedna uwaga. Jeżeli ktoś ma mniejszy portfel inwestycyjny niż 10 000 zł, to raczej powinien skupić się na inwestycjach w inne kruszce np. w srebro.
Poradnik o tym, jak inwestować w złoto w formie wideo
Zobacz odcinek „Biznesu 2.0” o inwestowaniu w złoto: